Jeste li spremni zadovoljiti zahtjevu IFRS 9 standarda koji traži da kreditne institucije redovito preispituju metodologiju i pretpostavke korištene za procjenu očekivanih kreditnih gubitaka kako bi se smanjile razlike između procjena i stvarnog iskustva s kreditnim gubicima?
Jeste li sukladno tom zahtjevu spremni razviti, implementirati i relevantnim internim aktima dokumentirati sveobuhvatni proces neovisnog back-testinga i validacije internih modela kreditnog rizika (uključujući sve njihove komponente) koji će im omogućiti bolju i argumentiranju interakciju sa supervizorima i revizorima?
Jeste li s tim u vezi već sad osmislili i spremni implementirati i širi okvir za upravljanje modelima kreditnog rizika koji pokrivaju životni ciklus relevantnih financijskih instrumenata, kojega je pod-okvir za back-testing i validaciju sastavnim dijelom?
Spomenuti pod-okvir za back-testing i validaciju minimalno uključuje:
Tijekom ovog business breakfasta bit će (1) opisane ključne potencijalne implikacije rizika korištenih modela kreditnog rizika, kao i (2) važnost njihovog back-testinga i validacije, te će biti (3) razjašnjene ključne korektivne mjere u cilju minimizacije utjecaja rizika modela na objektivnost procjene vrijednosti kreditnih izloženosti u portfeljima poslovnih banaka.
Stručnjaci Op2M tima su tijekom prethodnog razdoblja osmislili i operativno vodili brojne projekte tijekom kojih su pomogli različitim financijskim institucijama i regulatorima u SEE Regiji implementirati sve ključne procese, sustave, modele, organizacijske prilagodbe, interne akte i odluke, kao i prenijeti potrebna znanja i kompetencije potrebne za uspostavu pune usklađenosti sa zahtjevima IFRS 9 standarda.
Sudjelovanje na Business Breakfastu je slobodno uz prethodnu registraciju.
Agenda
Pitanja na koja ćemo ponuditi odgovore
Stjepan Anić se bavi problematikom kontrole i upravljanja rizicima u financijskim institucijama, te istraživanjem i modeliranjem u području procjene, mjerenja i monitoringa financijskih rizika, kao i na širem području financijskog modeliranja. Praktična iskustva stjecao je tijekom dugogodišnje karijere u poslovnim bankama na pozicijama od project menadžera do člana uprave, te kroz konzultantske angažmane vezane uz optimizaciju poslovnih procesa, corporate governance, regulatornu uskladu i upravljanje rizicima u društvima za osiguranje i reosiguranje te u kreditnim institucijama unutar Regije. Tijekom godina obnašao je značajne funkcije unutar hrvatske financijske zajednice.
Renomirani je dugogodišnji regionalni stručnjak iz područja kontrole i upravljanja rizicima te regulatorne usklade u financijskim institucijama, kao i konzultant i predavač s dugogodišnjim iskustvom u zemlji i inozemstvu.
Damir Bračko dugogodišnje iskustvo u bankarskom sektoru stekao je u sektorima Kontrolinga i Upravljanja rizicima. Kroz sve razine u Sektoru Kontrolinga obavljao je poslove izrade redovnih izvješća za Upravu, Nadzorni odbor te regulatorna tijela, izradu financijskih planova, Cost controlling, ad hoc analize za Upravu i ostale korisnike, analizu profitabilnosti prodajnih centara, izradu Group consolidated report-a za vlasnike te Treasury controlling. U Sektoru Upravljanja rizicima stekao je iskustvo kao savjetnik za metodologije rizika obavljajući poslove praćenja, usklađivanja s regulativom i predlaganja novih metodologija kontrole i procijene rizika u poslovanju banke, izračuna i kontrole očekivanih kreditnih gubitaka, izračuna i planiranja internih kapitalnih zahtjeva, sudjelovanja u upravljanju ostalim rizicima, analiza promjene risk politike na financijski rezultat banke, izradu plana oporavka Banke, stress testovi za kreditni rizik, projekt implementacije IFRS 9 te izradu Plana za očuvanje kapitala.
Sudjelovanje na Business Breakfastu je slobodno uz prethodnu registraciju.
Prijave šaljite na zgrbavac@op2m.eu
*napomena: po instituciji max 2 prijave